لوتوس اواییا / Lotus Evija

۲۰۰۰ اسب بخار در کالبد لوتوس اواییا

بعد از پیوستن لوتوس به شرکت جیلی چین، خیلی‌ها انتظار داشتند داستان موفقیت و شروع دوباره ولوو برای این برند انگلیسی تکرار شود. حال به‌جرئت می‌توان گفت که اواییا بهترین محصول برای شروع دوباره لوتوس است.

این خودرو که تنها در تعداد ۱۳۰ دستگاه ساخته خواهد شد، قرار است از ۴ پیشرانه به قدرت ۴۹۳ اسب بخار استفاده کند که درمجموع توانی به میزان ۱۹۷۳ اسب بخار را برای این سوپراسپرت الکتریکی رقم زده است. با سامانه تمام چرخ محرک، این اتومبیل می‌تواند در کمتر از ۳ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد و با ۳ ثانیه شتاب‌گیری بیشتر، می‌تواند از ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت فراتر برود.

لوتوس اواییا / Lotus Evija

ازجمله ویژگی‌های مهم اواییا می‌توان به شاسی فیبر کربنی مونوکوک، اتصال هر پیشرانه به یک چرخ برای افزایش میزان چسبندگی و رسیدن به حداکثر سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت در کمتر از ۹ ثانیه اشاره کرد. یک پکیج باتری لیتیوم یون ۲۰۰۰ کیلوواتی وظیفه تأمین انرژی لازم برای موتورهای الکتریکی را بر عهده دارد که توانسته برد عملیاتی این خودرو را به ۴۰۰ کیلومتر برساند.

لوتوس اواییا / Lotus Evija

این باتری‌ها با شارژرهای ۸۰۰ کیلوواتی تنها در ۹ دقیقه به‌طور کامل و با شارژرهای ۳۵۰ کیلوواتی تنها در ۱۲ دقیقه و به میزان ۸۰ درصد شارژ می‌شوند که قابل‌توجه است. لوتوس اواییا که می‌تواند به عنوان قوی‌ترین خودرو الکتریکی بسیاری از ثروتمندان را برای خرید ترغیب کند، احتمالاً با قیمتی بسیار گزاف و بین ۱.۸ تا ۲.۵ میلیون دلار از ابتدای سال ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد.