جنگنده / Jet Fighter

با سریع‌ترین هواپیماها‌ی جنگنده دنیا آشنا شوید (بخش دوم)

در مقاله قبلی، تعدادی از سریع‌ترین جنگنده‌های دنیا به شما معرفی شدند. اما در این‌جا می‌خواهیم رتبه‌های یک تا پنج را مشخص کنیم. با پیشرانه همراه باشید تا دریابید کدام جنگنده لایق عنوان نخست بین برترین‌ها است.

 

۵ – سوخو-۳۵

جنگنده سوخو-35 / Sukhoi Su-35

این جنگنده چندمنظوره نسل چهارم توانسته نیازهای روسیه را در پشتیبانی هوایی برطرف کند. در حقیقت آن‌ها با الهام از Su-27 خارق‌العاده، بهترین هواپیما جنگی تاریخ خود را ساختند. هرچند با ورود جنگنده جدید روسیه به نام پک‌فا- ۵۰ T شاید معادلات به نفع این تازه وارد تغییر کند. این جنگنده در سال ۲۰۱۰ اولین پرواز خود را انجام داد، دقیقا همان سالی که نخستین فروند سوخو Su-35 به نیروی‌ هوایی فدراسیون روسیه تحویل داده شد. لازم به‌ذکر است که پک‌فا- T 50 در لیست ما جایی ندارد؛ چراکه هنوز به ناوگان هیچ کشوری از جمله روسیه، اضافه نشده است.

 

۴ – داسو رافال

داسو رافال / Dassault Rafale

داسو رافال را می‌توان ستون فقرات نیرو هوایی فرانسه برشمرد. سیستم‌های پیشرفته ردیابی و اسلحه‌های مرگبار این جنگنده، رعشه بر تن هر خلبانی می‌اندازد! پنهان‌کاری، شباهت با جنگنده تایفون و تجهیزات الکترونیکی فراوان از ویژگی‌های مهم این جنگنده است. ناگفته نماند که داسو رافال خرج بسیاری روی دست فرانسه گذاشت به‌طوری‌که مجبور شدند تمام ناوگان هوایی خود را به جنگنده مذکور تجهیز نمایند. البته با این کار حداقل توانستند از افشای اطلاعات جلوگیری نمایند. داسو رافال در نبردهای برتر هوایی، حملات زمینی و ماموریت‌های بازدارندگی هسته‌ای می‌تواند انتخاب مناسبی برای اسکادران پیشرو باشد.

 

۳ – جنگنده اف-۳۵ لایتنینگ

اف-35 لایتنینگ / Lockheed Martin F-35 Lightning II

بله درست مشاهده می‌کنید! هرچند اف-۳۵ در مدت کمی به برترین جنگنده نسل پنجم جهان تبدیل شد، اما قیمت سرسام‌آور دلیل قرارگیری آن در جایگاه سوم است. سنسورها و تجهیزات پیشرفته از جمله ویژگی‌های بارز اف-۳۵ است. این هواپیما می‌تواند جایگزینی برای عملیات شناسایی سنتی باشد. نوع B اف-۳۵ را می‌توان جذاب‌ترین هواپیمای تاریخ نام‌برد؛ چراکه می‌تواند در مسافت کوتاهی از زمین بلند شود ولی به‌صورت عمودی روی باند قرار گیرد. برچسب ۱۱۶ میلیون دلاری کمی برای یک جنگنده زیاد است، اما شاید ویژگی ذکر شده تا حدودی قیمتش را توجیه نماید!

 

۲ – جنگنده یوروفایتر تایفون

یوروفایتر تایفون / Eurofighter Typhoon

تایفون نتیجه بزرگ‌ترین تلاش کشورهای اروپایی در ساخت یک جنگنده نسل پنجم است. در حقیقت بعد از اینکه بین فرانسه و سایر کشورها بر سر ساخت تایفون اختلاف به وجود آمد، این کشور راه خود را پیش گرفت و جنگنده ملی به نام داسو رافائل را ساخت. سنسورها و تجهیزات پیشرفته الکترونیکی، آن را هم‌تراز با اف-۳۵ قرار می‌دهد. همچنین تایفون از یک موشک هدایت پذیر سوپرکروز با دقت و قدرت بسیار بالا پشتیبانی می‌کند. نیرو هوایی سلطنتی انگلستان، اسپانیا، اتریش، ایتالیا و لوفت وافه آلمان از این هواپیما در اسکادران‌های خود استفاده می‌کنند.

 

۱ – لاکهید مارتین اف-۲۲ رپتور

لاکهید مارتین اف-22 رپتور / Lockheed Martin F-22A Raptor

با برترین جنگنده دنیا آشنا شوید! اف-۲۲ را می‌توان نماد صنعت ساخت هواپیماهای جنگی در ایالات متحده بر شمرد. هرچند با داشتن دو موتور پیشران به‌نظر می‌رسد که می‌تواند لقمه خوبی برای موشک‌های زمین به هوا باشد، اما طراحی خاص آن موجب شده تا در رادار دشمن یک رد پا نیز از خود باقی نگذارد. اف-۲۲ از سال ۲۰۰۵ در اختیار نیروی هوایی ایالات متحده قرار گرفته است.