کارواش خانگی

کارواش خانگی چند؟

معرفی انواع کارواش خانگی و بررسی قیمت و مقایسه مدل‌های مختلف

حتماً تا به حال به خرید یک کارواش خانگی جمع‌وجور و مناسب فکر کرده‌اید. این دستگاه‌ها که علاوه‌بر شستشوی خودرو می‌توانند برای تمیز کردن پارکینگ، حیات و دیوار هم مورد استفاده قرار گیرند، عموماً در دو نوع آب سرد (معمولی) و آب گرم در بازار دیده می‌شوند. نوع آب گرم بیشتر برای چربی زدایی استفاده می‌شود و درصورتی که می‌خواهید روغن و مواد مشابه آن را از روی خودرو و سطوح مختلف پاک کنید، به کارتان می‌آید. در غیر این صورت اگر قصدتان پاک کردن خاک، گل و لای، فضولات پرندگان و برگ‌ها باشد، همان کارواش‌های آب سرد هم نیازتان را برآورده می‌کنند.

کارواش خانگی به دو دسته موتور زغالی و موتور القایی (دینامی) هم دسته‌بندی می‌شوند. البته نیازی به دانستن شیوه کارکرد این موتورها نیست که از حوصله این مطلب خارج است اما به‌صورت کلی کارواش القایی قیمت و وزن بالاتری نسبت به نوع زغالی دارد، صدای کمتری تولید می‌کند و مدت‌زمان بیشتری می‌شود از آن استفاده نمود. بااین‌حال هزینه تعمیرات و نگهداری کارواش زغالی پایین‌تر است و جابه‌جایی آن‌هم راحت‌تر انجام می‌شود.

از دیگر موارد پراهمیت در خرید کارواش می‌توان به فشار، توان و حداکثر خروجی آب (دِبی) آن اشاره کرد. فشار دستگاه معمولاً بر اساس بار یا پوند بر اینچ مربع مشخص می‌شود. دستگاه‌هایی که کمتر از ۱۰۰ بار فشار دارند، برای کارهای سبکی چون تمیز کردن خودرو، حیات و دیوارها مناسب هستند. آن‌هایی هم که فشارشان بین ۱۰۰ تا ۱۷۰ بار است برای فعالیت‌های نیمه‌صنعتی و بیش از ۱۷۰ بار برای مصارف صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرند. توان کارواش یکی دیگر از مؤلفه‌های مهم برای خرید است که البته می‌بایست توازنی میان قیمت و توان را رعایت کرد.

کارواش‌های سبک را می‌توان با واحد «وات» باهم مقایسه نمود. البته کارواش‌های بنزینی هم در بازار یافت می‌شوند که با توجه به قیمت بالاتر و مصارف نیمه‌صنعتی و صنعتی، در اینجا جایی ندارد. مهم‌ترین ویژگی هر کارواشی که باید به آن توجه داشت، حداکثر جریان خروجی آب یا همان دبی است که واحدش لیتر بر دقیقه است و باید در مقایسه خود آن را لحاظ کنید. هر چه دبی بیشتر باشد، قدرت پاشش دستگاه بیشتر است اما همین عامل می‌تواند مصرف آب را افزایش دهد.

از اقلامی که معمولاً همراه با کارواش خانگی هستند یا می‌توانید به‌صورت افتر مارکت خریداری کنید، «لانس»‌ یا لوله خروجی کارواش یکی از مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود که بعد از تفنگ کارواش قرار می‌گیرد و می‌تواند طولش متغیر باشد. چرخ‌دار بودن یا نبودن، وزن، طول شلنگ و سیم برق ازجمله مهم‌ترین نکاتی است که باید در خرید دستگاه‌های کارواش لحاظ نمایید. در اینجا چند نمونه از پرفروش‌ترین و معروف‌ترین کارواش‌ها را مرور می‌کنیم:

کرشر K2 Compact New

کرشر K2 Compact Newحداکثر فشار آب کارواش زغالی کرشر به ۱۱۰ بار می‌رسد و حداکثر دبی آن ۶ لیتر در هر دقیقه است. وزنش ۶ کیلوگرم عنوان شده و موتورش توانی در حدود ۱۴۰۰ وات دارد. این کارواش نسبت به مدل قبلی سایز کوچک‌تری دارد اما به دلیل چرخ‌دار نبودن و وزن بالا، ممکن است در جابه‌جایی مشکلاتی ایجاد کند. قیمت این دستگاه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

هیوندای hp1526-PW

هیوندای hp1526-PWفشار کارواش هیوندای ۱۲۰ بار است و ۱۵۰۰ وات توان دارد. حداکثر دمای آب را می‌تواند به ۴۰ درجه سانتی‌گراد برساند و حداکثر دبی آب در حدود ۶.۶ لیتر در هر دقیقه است. چرخ‌دار بودن، شلنگ ۵ متری و قیمت ۱ میلیون و ۶۴۰ هزار تومانی این دستگاه را به گزینه مطلوبی برای خرید یک کارواش مقرون‌به‌صرفه بدل کرده.

بوش AQT 11-33

بوش AQT 11-33این کارواش موتوری به توان ۱۳۰۰ وات دارد و حداکثر فشار آبش به ۱۱۰ بار می‌رسد. باوجوداینکه چرخ ندارد اما وزن ۳.۸ کیلوگرمی آن جابه‌جایی را راحت کرده است. این دستگاه می‌تواند آب را تا دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد گرم کند. قیمت کارواش بوش ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و لانس، شلنگ، نازل ساده و نازل سه‌حالته همراه با خود دارد.

دوو DAX130-1800

دوو DAX130-1800جزو کارواش‌های زغالی با توان ۱۸۰۰ وات است و حداکثر فشار آبی در حدود ۱۳۰ بار دارد. اگرچه وزن دستگاه به حدود ۶ کیلوگرم می‌رسد اما به دلیل داشتن چرخ می‌تواند به‌راحتی حرکت کند. حداکثر دبی آب ۵.۱ تا ۵.۴ لیتر در هر دقیقه عنوان شده و همراه با خود سوزن نازل و لانس هم دارد. قیمت این دستگاه در دیجی‌کالا ۲ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان است.